Interesovanje investitora za gradnju termoelektrane Štavalj
Izvor: blic
Investitori iz Češke, Rusije i Kine
zainteresovani su za gradnju termoelektrane u Štavlju na Pešteru i
otvaranje nove jame za iskopavanje uglja, izjavio je Mensud Turković,
direktor Rudnika mrkog uglja "Štavalj".

- Izgradnjom termoelektrane snage od oko 300 megavata i otvaranjem nove
jame u Štavlju, moglo bi da se zaposli 1.000 ljudi - kazao je Turković i dodao da je planom Vlade Srbije rudnik "Štavalj" na ozbiljnom putu da realizuje tu investiciju.
On je kazao da Rudnik mrkog uglja "Štavalj", koji posluje u okviru Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja "Resavica", trenutno zapošljava 460 radnika koji imaju plate u proseku od oko 40.000 dinara.
Kako je istakao Turković, privreda u Opštini Sjenica je u teškom stanju i ima malo prilika za zapošljavanje, tako da se na jedno radno mesto u Rudniku javi po 10 kandidata.
On je kazao i da je Rudnik "Štavalj" ove godine imao problema sa oksidacijom u jami, zbog čega polje pripremljeno za eksploataciju moralo da se blokira i da se pripremi novo.
- Puna eksploatacija u rudniku počela je 1. decembra i nadamo se da nećemo imati nikavih problema - kazao je Turković i dodao da je u 2011. iskopano 80.000 tona mrkog uglja, a da je plan za 2013. godinu 83.000 tona.
Vladimir Milošević, direktor "Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica" u restukturiranju kazao je da u sastavu tog preduzeća posluje devet rudnika i da trenutno zapošljavaju oko 4.150 radnika.
- Strategija nove vlade je da "Resavica" ostane u državnom vlasništvu u celosti - kazao je Milošević.
On je ocenio da je rok za završetak restukturiranja do 30. juna 2014. kratak, ističući da je sistem "JP Resavica" veoma glomazan i da je zbog toga teško napraviti promene.
- Novo poslovodstvo rudnika "Resavica" trenutno radi na suzbijanju korupcije i na tome da se otvore nova ležišta uglja da bi se povećala proizvodnja. Radi se i na smanjenju troškva. Sve to sa ciljem da se ostvari što veći profit - kazao je Milošević.
Nacrt zakona o poljoprivrednom zemljištu u martu 2013.
Izor:Blic
Nacrt novog zakona o poljoprivrednom zemljištu
biće završen do marta naredne godine, a najveće promene odnosiće se na
uređenje i monitoring korišćenja zemljišta, ali i na pooštravanje
kaznenih odredbi, izjavio je danas Zoran Knežević, direktor Uprave za
poljoprivredno zemljište Minisatarstva poljoprivrede.

državnom vlasništvu, ali nije želeo da iznosi pojedinosti.
Kako je dodao, promene će se odnositi i na poglavlja zakona vezana za uređenja poljoprivrednog zemljišta, i to u delu zemljišta kod komasacija i navodnjavanja.
Knežević je ocenio da se "najveći nedostaci kod korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini odnose se na nedovoljan monitoring i nepostojanje adekvatnih kaznenih odredbi".
Kako je objasnio, razmatra se uvođenje novih kaznenih odredbi, kao i povećanje iznosa već postojećih kazni, ali i povećanje broja poljoprivrednih inspektora koji kontrolišu na koji način se postupa sa zemljištem.
- Trenutno u Srbiji ima 19 poljoprivrednih inspektora što je nedovoljno, zbog čega se planira povećanje njihovog broja u saradnji sa lokalnim samoupravama - kazao je direktor Uprave za zemljište.
Knežević je istakao i da zakon o naknadama za korišćenje prirodnih resursa koji je u pripremi, niće dodatno oporezovati neobrađeno poljoprivredno zemljište.
On je ipak naveo da je poreska politika u oblasti zemljišta veoma važna, zbog čega Ministarstvo poljoprivrede u saradnji s Ministarstvom finansija pokušavaju da pronađu način na koji bi porezima moglo da se utiče na povećanje obrade poljoprivrednog zemljišta.
- Zemljište je prirodno bogatstvo i dobro od opšteg interesa i zato treba da ima specijalan tretman - kazao je Knežević.
On je istakao da problem napuštanja poljoprivrednog zemljišta postoji i u EU, gde zemlje poput Litvanije i Estonije imaju više od 40 odsto poljoprivrednog zemljišta koje je napušteno, a ukupno se u Uniji ne obradjuje oko 38 miliona hektara.
Knežević je kazao da u Srbiji, od ukupno pet miliona hektara obradivih površina, svake godine neobrađeno ostane od 200.000 do 500.000 hektara.
Нема коментара:
Постави коментар
Hvala za komentar .
Dodjite nam ponovo