Dan nakon što je za javnost puštena još jedna preview (pregled) verzija Windowsa 8, Internet se žestoko ustalasao. Iako je za samo 24h preuzet milion puta, opet su krenula pitanja o potrebi za operativnim sistemom koji primarno reaguje na dodir, o tome da li odličnom Windowsu 7 uopšte treba naslednik itd. Ta pitanja su na mestu koliko i pitanje treba li ikom novi model Mercedesa, Opela ili možda Forda. Naravno da treba. Proizvođači softvera, kao i bilo koji drugi proizvođači, moraju da unapređuju svoja rešenja i tržištu konstano nude nove izazove. U protivnom, konkurencija će ih pregaziti. Onda se upitajte zašto Apple ubrzano sprema novu verziju OSX (Mountain Lion), kad je prethodnik, Lion tek izašao u julu 2011? Ta će verzija nuditi ono što Windows 8 već ima u standardnoj ponudi: sistem notifikacija i međusobne komunikacije koji je prenet sa mobilnih i tablet uređaja. Zato, ne treba se mnogo baviti kritikom, već ugrabiti ono što nam život pruža. Neka firme i dalje ulažu ogromna sredstva i resurse preuzimajući velike rizike da bi nadmašili konkurenciju, a mi ćemo kao korisnici, sigurno profitirati. Pre nego što ovde na Supertezi započnemo priču o Windows 8 Consumer Preview, evo linka http://preview.windows.com za nestrpljive, odakle se ovaj futuristički projekat može besplatno preuzeti.
Novi Majkrosoftov operativni sistem je u mnogome promenio poimanje Windowsa, počev od čipseta (chipset) pa sve do korisničkog doživljaja. Koliko je prethodna verzija za pregled bila okrenuta developerima, toliko je Consumer Preview namenjen široj publici. Izmenjeno je preko 100.000 linija koda, znatno unapređen WinRT (Windows Runtime, okosnica Metro style modela) zahvaljujući povratnim informacijama iz programerskog okruženja, integrisan najavljeni Windows Store (onlajn prodavnica softvera) a uključen je i veći broj prikaznih Microsoft i 3rd party (nezavisni proizvođači) aplikacija. Dobra vest je da su miš i tastatura ojačali svoju poziciju, naspram sada zaokruženog touch screen sistema, što znači da vas niko neće primoravati da mastite ekran, ako to ne želite.

Novi Windows logo

Ako vam oni raniji nisu ličili na prozor(e), ovaj će morati. Čini se da je u poslednjih desetak dana Internet ubrzano porastao nekih 5% samo zahvaljujućim besmislenim raspravama kojekude po sajtovima, forumima i blogovima na temu novog logoa. Te liči, te ne liči, te su menjali originalno rešenje dizajnera, te su švajcarcima maznuli zastavu, te aj’ da i ja lupim nešto, itd. Microsoft je presudio, to je njihov proizvod i tačka. Uklapa se u Metro dizajn i još jedna tačka.

Windows Store

Prodavnica Windows Store (Superteza već pisala) koja je sada sastavni deo operativnog sistema, otvorena je u beta fazi i prvenstveno namenjena testiranju i prikupljanju reakcija korisnika. Na ovoj virtuelnoj tezgi za početak će se besplatno kupovati aplikacije iz Microsoftove kuhinje, kao i one proizišle iz laboratorije drugih kompanija ili samostalnih autora. Ove aplikacije služiće uglavnom za prikaz, više nego za ozbiljnu upotrebu. Njihove verzije će se vremenom ažurirati i biti dostupne za nadogradnju postojećih/prethodnih izdanja, što znači da će sazrevati zajedno sa operativnim sistemom. Za developere je otvorena mogućnost postavljanja aplikacija koje će u momentu objave zvanične verzije Windowsa 8, postati naplative (bolje zvuči isplative). Kao što je uobičajeno, korisnici će moći da rangiraju, preporuče i komentarišu preuzete aplikacije, a lepa stvar je da će vam Windows 8 omogućiti da sadržaj svoje potrošačke korpe (kupljenih programa) seljakate s računara na računar, bez problema. Sve detaljne informacije i to iz prve ruke o Windows Store možete pronaći na zvaničnom blogu ove prodavnicehttp://blogs.msdn.com/b/windowsstore/.

Softver i na nebu i na zemlji

Ova priča o oblacima i kompjuterima (Cloud Computing) vuče na ideju da će vas gore na nebesima, jednom prilikom Sveti Petar dočekati sa tablet računarom u rukama i reći: “Ček’ da samo proverim bazu, pa da vidim da l’ da te puštam i na koju stranu“. Za sada nije tako, već Cloud Computing govori o ideji jedinstvenog mesta za čuvanje informacija, kojima se može upravljati mnoštvom načina, uglavnom kroz uređaje koje pokreće nekakav softver. A posao pristupa podacima i proveru (ali i zaštitu) identiteta prepustićete novom servisu zvanom Microsoft account (Majkrosoft nalog). Za one koji znaju šta je Windows Live IDMicrosoft account nije ništa novo, a  za one koji ne znaju (nek potraže na Supertezi), reći ćemo da je u pitanju jedinstveni lični nalog kojim obavljate onlajn kupovinu i pristupate svojoj Internet ostavi (Cloud storage). Ako pomoću Microsoft account-a pristupite računaru sa Windowsom 8 ili mobilnim uređajem sa operativnim sistemom Windows Phone, moći ćete da podešavate svoj profil, nadgledate plaćanja, koristite elektronsku poštu, proverite kalendar obaveza, pristupite listi kontakata, Skydrive(skajdrajv) skladištu i ko zna šta još. Neke od ugrađenih Metro aplikacija već rade sve gore pomenuto, na vama je da ih probate.

Internet Explorer 10

Internet Explorer 10 u svom razvojnom ciklusu stigao je do verzije Platform Preview 5. Tu gde se zatekao, ušao je u Windows 8 Consumer Preview. Naravno, daleko od toga da je zaista zatečen: pre bi se reklo redizajniran i ojačan, jer višestruko brže koristi mogućnosti hardvera i kako se popularno kaže, nudi više Interneta za manje pretraživanja. Zahvaljujući vrtoglavom razvoju vizuelne mašinerije (rendering engine)  i Javascript interpretera koje je isprovocirao upravo Internet Explorer (9), desktop mašine su na poklon dobile uglađen tehnološki prestiž, koji pominjanoj konkurenciji zadaje užasne glavobolje (a dok nama korisnicima, nudi čisto zadovoljstvo).

Hardverski i optimalni zahtevi

Praktično bi svaki iole noviji PC mogao da podnese instalaciju Windowsa 8. Microsoft preporučuje mašine koje na sebi imaju Windows 7 nalepnicu, ali se svaki kompjuter koji već gura sedmicu, može iskoristiti i za probu Consumer Preview verzije. Ovo je spisak minimalnih hardverskih zahteva, sa kojima ćete verovatno dobiti i minimalne performanse:
  • 1 GHz ili brži procesor
  • 1 GB RAM (32-bit OS) ili 2 GB RAM (64-bit OS)
  • 16 GB slobodnog prostora na hard disku (32-bit OS), odnosno 20 GB (64-bit OS)
  • DirectX 9 grafičku karticu sa WDDM 1.0 ili novijim drajverom
Kada smo kod minimalnih vrednosti, napomenućemo da je minimalac za prikaz na ekranu 1024×768 piksela, ali će svaka veća rezolucija dati bolji ugođaj. Dakle, veličina je bitna (i kod kompjutera).
Microsoft preporučuje instalaciju na pravom hardveru i izbegavanje virtuelnog okruženja. Razlog za ovo leži u činjenici da se tajna lepote i brzine Windowsa 8 krije u maksimalnom angažmanu hardverskih resursa, a o kojima virtuelna mašina može samo da mašta. Radiće to i na virtuelnoj mašini, ali to nije nešto što želite da vidite.
Rad u Windowsu 8 je praktično nezamisliv bez stalne i dobre Internet konekcije (zamisliv je, može da se zamisli, ali tu treba stati sa zamišljanjem). Mnogo aplikacija i servisa svoj rad zasniva na ovom savremenom fenomenu, stoga im  omogućite pristup svetskoj mreži ili nemojte gubiti vreme.
Ako ste do sad koristili Windows 8 Developer Preview verziju, biće vam ponuđena opcija za nadogradnju (upgrade) na Consumer Preview putem Migrate option (selidba kojom se prenose lične datoteke). Ona druga, nazvana Upgrade option (selidba svih ličnih datoteka, aplikacija i podešavanja) ne bi trebalo da vam bude dostupna ili barem ne bi trebalo da je koristite, jer vam stara podešavanja i aplikacije zaista ne trebaju. I na kraju, ako želite da nadogradite Windows 7 na Windows 8, pokrenuće se integrisani savetnik (advisor) koji će sa vama detaljno pregledati računar i predložiti korake za bezbednu selidbu. Kada jednom instalirate Consumer Preview, povratka na sedmicu više nema. Stoga, pazite šta radite. Naravno, pre svake ovakve akcije, savetuje se pravljenje rezervnih kopija (backup) važnih podataka, a ko ima mesta, i celog operativnog sistema. Ono što se već sada zna je da finalna verzija Windowsa 8 neće sigurno moći da se nadogradi na neko od ovih Preview izdanja.

Šta je još važno?

Pa, hajde da otkrijemo da je u senci ovog popularnog operativnog sistema izašao i Windows Server 8 Beta čije stvaranje možete pratiti i na zvaničnom Windows Server blogu. Praktični vodič za Windows 8 Consumer Preview (na engleskom jeziku) možete preuzeti odavde. Za developere, na raspolaganju je i beta verzija razvojnog okruženja Visual Studio 11, u kome već danas možete početi da pravite aplikacijice za Windows 8, a koje će možda u skorijoj budućnosti postati izvor pristojne zarade.